Jubilejní pětistá operace prostaty

14.4.2016

UROLOGOVÉ 1. LF UK A VFN PROVEDLI JUBILEJNÍ PĚTISTOU OPERACI A ODSTRANILI PROSTATU POSTIŽENOU ZHOUBNÝM NÁDOREM

 

Karcinom prostaty je nejčastější nádorové onemocnění u mužů a po karcinomu plic druhá nejčastější příčina úmrtí z onkologických diagnóz. V České republice, i díky zlepšené diagnostice, pacientů s tímto onemocněním přibývá. Odstranění prostaty dokáže většinu pacientů s lokalizovaným onemocněním vyléčit. Jubilejní pětistá laparoskopická operace prostaty na Urologické klinice 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze se uskutečnila během kurzu s přenosem 3D laparoskopických operací mimo operační sál, který se konal dnes 11. dubna 2016.

„Na naší klinice se stala, i přes svou náročnost a nutnou dlouhou dobu osvojení si tohoto výkonu, laparoskopická radikální prostatektomie – tedy úplné odstranění prostaty – téměř rutinním výkonem. Ročně takto ošetříme přibližně 80 mužů,“ uvedl přednosta Urologické kliniky 1. LF UK a VFN prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc. Doplnil, že na klinice provedou ročně celkem 200 laparoskopických operací dospělých pacientů.

„Při radikální prostatektomii je nutné vyoperovat celou prostatu postiženou nádorem i se semennými váčky a našít hrdlo močového měchýře k močové trubici. Ve své otevřené podobě je tato náročná operace prováděna od poloviny 80. let minulého století. V současné době převažují méně invazivní postupy, zejména laparoskopická metoda,“ vysvětlil vedoucí lékař urologické laparoskopie MUDr. Květoslav Novák, FEBU. Doplnil, že její výhodou jsou menší kožní řezy a krevní ztráty, nižší spotřeba analgetik, rychlejší rekonvalescence, menší odpověď organismu na stres spojený s operací a lepší kosmetický efekt.

K provádění těchto výkonů je nutná moderní technologie a odpovídající personální vybavení. Klinika je má k dispozici díky VFN, činnosti Nadačního fondu Lucie, aktivitě 1. lékařské fakulty UK a účasti v projektu Materiálně technická základna pro výzkum v oblasti diagnostiky a léčby civilizačních a onkologických onemocnění a jejich závažných rizik ve VFN v Praze (Operační program Praha – Konkurenceschopnost). Při operacích je využíván systém 3D zobrazení, kde třetí rozměr dovoluje lepší prostorové vnímání veškerých anatomických struktur a přesnější vedení operace. Urologická klinika je i výukovým pracovištěm, jež organizuje kurzy 3D laparoskopie v ČR pro urology.

Podle dat z Národního onkologického registru dosáhla incidence nádoru prostaty v roce 2012 hodnoty 134/100 tisíc mužů, což představuje více než pětinásobný vzestup za posledních třicet let. V roce 2014 mělo být nově diagnostikováno s karcinomem prostaty přibližně 9000 mužů, z toho více než tisíc (12,2 %) s primárně metastatickým postižením.

 

zdroj: 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze